Materiał wiskoza - sztuczna czy naturalna?
Wiskoza, z której produkuje się przeróżne materiały tekstylne to włókno sztuczne, który powstaje w wyniku specjalnej obróbki celulozy drzewnej. Drewno we włóknach tekstylnych po raz pierwszy zostało przetworzone przez chemika Hilair de Chardonnay. Tkanina wiskozowa została po raz pierwszy użyta w XIX wieku i w dalszym ciągu nie traci na popularności. W zależności od zastosowanej technologii wiskoza daje możliwość modelowania swoich właściwości, a gotowe tekstylia mogą różnie wyglądać i w dotyku przypominać jedwab, bawełnę, a nawet len.
Wiskoza określana również mianem włókna bawełnopodobnego produkowana jest w kilku etapach. Najpierw kora z drzewa jest kruszona i gotowana w roztworze alkalicznym. Następnie powstała masa jest schładzana, bielona i prasowana w cienkie arkusze, które w kolejnych fazach są przekształcone w ciekłą substancję o wysokiej lepkości w brązowym kolorze. Na koniec powstały płyn (wiskoza) wykorzystywana jest do przędzenia miękkich włókien, które nadają się bezpośrednio do produkcji tkanin i dzianin.
Tkanina wiskozowa jest oddychająca, higroskopijna, bardzo przyjemna w dotyku, miękka i nie powoduje podrażnień skóry. Ponadto wiskoza łatwo się farbuje, więc w sprzedaży można znaleźć absolutnie każdy odcień. Jest niezwykle uniwersalna, można z niej szyć nie tylko odzież, ale różnego rodzaju dekoracje i akcesoria, jednak najpopularniejsza jest na letnie, lekkie sukienki i spódniczki o swobodnych krojach. Dodatkowo wiskoza jest powszechna podczas szycia elementów garderoby kobiecej oraz dziecięcej.
Właściwości i cechy wiskozy
Wszystkie włókna naturalne oraz sztuczne pomimo odmiennego składu mają podobne właściwości. Wiskozowa często mylnie określana jest jako tkanina naturalna lub syntetyczna, jednak w rzeczywistości jest to materiał sztuczny, czyli wyprodukowany przez człowieka z polimeru występującego w przyrodzie. Do produkcji wiskozy stosuje się czystą miazgę drzewną, która bezpośrednio wpływa na jej właściwości. Włókna powstają na różne sposoby - w zależności od wybranej metody kształtuje się właściwości fizyczne i mechaniczne tkaniny.
Czysta wiskoza charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością powietrza, dużą higroskopijnością, czyli skłonnością do pochłaniania wilgoci oraz lekko chłodnym, raczej śliskim chwytem. Materiał gniecie się, jednak z łatwością można go uprasować. Tkaniny wiskozowe z reguły są bardzo lekkie, zwiewne i często prześwitują, natomiast dzianiny są rozciągliwe i mocno lejące.
Tkanina wiskozowa jako nowoczesny materiał nierzadko wzbogacana jest o syntetyczne dodatki. Domieszki poliestru poprawiają właściwości wytrzymałościowe, trwałość oraz zmniejszają gniotliwość materiału. Natomiast elastan nadaje elastyczność oraz sprężystość.
Zalety materiału
Wiskozowe tekstylia posiadają wiele charakterystycznych właściwości i wyróżniają się na tle innych materiałów. Ich głównymi zaletami są:
• przyjemne wrażenia dotykowe;
• przewiewność
• trwałość wybarwień;
• włókna można łatwo farbować na dowolny kolor;
• nie elektryzuje się;
• ładnie się układa i poddaje drapowaniu;
• nie powoduje alergii.
Rodzaje tekstyliów wiskozowych
- Tkanina wiskoza 100% - to miękka i delikatna tkanina, przeważnie o płóciennym splocie, bardzo lekka i często prześwitująca. Materiał bez domieszek stosunkowo szybko się przeciera;
- Dżersej wiskozowy – jest chłodny w dotyku, mocno elastyczny i lejący się. Dzianina wiskozowa jest często używana na dopasowane codzienne topy, tuniki, sukienki lub piżamki czy bielizna;
- Wiskoza z bawełną - w tym połączeniu uzyskuje się płótno o dużej gęstości;
- Wiskoza z elastanem - włókna wiskozowe w tym przypadku rozciągają się i materiał dobrze dopasowuje się do sylwetki;
- Podszewka – zarówno w postaci tkaniny jak i dzianiny ma za zadanie chronić materiał zasadniczy przed przecieraniem i wypychaniem (wiskoza nie ślizga się, dlatego doskonale nadają się na podszewkę).
Gdzie mogę kupić wiskozę?
Jeśli lubisz wiskozę, możesz ją kupić w Warszawie w różnych cenach, na które m.in. wpływają: skład, gramatura oraz rodzaj materiału. Możesz kupić kilka metrów lub zamówić ją w ilościach hurtowych.Odwiedzając sklep internetowy "KEY Fabrics „ można kupić wiskozę we wzory wysokiej jakości w hurtowej lub detalicznej cenie. W naszym sklepie internetowym mogą kupować mieszkańcy Warszawy i innych regionów kraju. Sklep internetowy oferuje wiskozę w różnych wariantach. Z reguły im tańszy materiał, tym więcej syntetycznych dodatków zawiera.
Z czego wykonana jest tkanina wiskozowa?
Wiskoza należy do tkanin pochodzenia sztucznego, ponieważ jest wykonana z drewna. Zrębki przechodzą przez kilka etapów przetwarzania, aby przekształcić się w materiał tekstylny i stać się podstawą odzieży.
Jak dekatyzować wiskozę?
Aby wyrób wiskozowy nie skurczył się i zmienił swoich pierwotnych rozmiarów, konieczne jest pranie tkaniny lub przeprasowanie z parą w wysokiej temperaturze. Z reguły proces ten należy wykonać przed szyciem, gdyż wpływa na zmianę struktury nici i odzież wiskozowa nieznacznie się zmniejsza.
Ile kosztuje tkanina wiskozowa?
Najbardziej korzystne ceny wiskozowych tekstyliów oferujemy w sklepie internetowym Key fabrics. Wysokiej jakości, włoską wiskozę można kupić w cenie już od 30 zł za metr.