Nylon – co to za materiał? Czym się wyróżnia i co można z niego uszyć?
Nylon co to za materiał
Tkaniny wodoodporne cieszą się dużą popularnością – nic dziwnego, nie przepuszczają wody, dzięki czemu doskonale chronią przed wilgocią i deszczem. Jedną z lepszych tkanin wodoszczelnych jest nylon. Tkanina nylon to materiał niezawodny na każdą pogodę. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie ma właściwości, gdzie warto go stosować i jak go pielęgnować, aby mógł posłużyć nam na długo!
Spis treści:
2. Skąd się wzięła nazwa nylon?
3. Nylon – właściwości materiału na każdą pogodę
4. Nylon – gdzie można zastosować tkaninę nylonową?
7. Jak prasować tkaniny nylonowe?
Nylon – historia materiału
Nylon, inaczej poliamid, to materiał syntetyczny wynaleziony w 1935 roku przez amerykańskiego chemika Wallace'a Carothersa pracującego dla przedsiębiorstwa DuPont. Prace nad wyprodukowaniem nowego tworzywa, które miało być tańszym i bardziej wytrzymałym odpowiednikiem jedwabiu rozpoczęły się kilka lat wcześniej.
Skąd się wzięła nazwa nylon?
Pochodzenie nazwy nylon jest bardzo ciekawe – w przedsiębiorstwie DuPont, które zleciło pracę nad wynalezieniem nowego materiału pracowało dużo Amerykanów i Anglików, którzy w równym stopniu przyczynili się do odkrycia nowego materiału. Nazwa nylon została wybrana, aby symbolicznie ich uhonorować. Pierwsze dwie litery słowa Nylon „N” i „Y” pochodzą od nazwy New York, a zakończenie „LON” od dwóch pierwszych liter miasta Londyn.
Nylon – właściwości materiału na każdą pogodę
Nylon należy do grupy poliamidów, stąd też bierze się drugie określenie – poliamid. Jest to włókno syntetyczne bardzo delikatne, lekkie, miłe, miękkie w dotyku, a w dodatku odporne na gniecenia, wytrzymałe i szybkoschnące. W swojej strukturze podobne jest do jedwabiu, dlatego często określane jest jako jego tańszy zamiennik. Warto wiedzieć, że materiały te są do siebie podobne także pod względem chemicznym. Zarówno nylon, jak i jedwab w swojej strukturze mają obecne jednostki monomeru utrzymywane razem przez wiązania amidowe. Obecność wiązań amidowych w obydwóch włóknach świadczy o tym, że zachodzi między nimi podobieństwo chemiczne. Nylon, inaczej poliamid, mimo tego, że jest tkaniną syntetyczną, posiada wiele pozytywnych właściwości. Z tego względu zyskał na popularności i nieustannie bardzo chętnie wykorzystywany jest w przemyśle tekstylnym. Jakie właściwości ma nylon i co go wyróżnia?
- jest świetną tkaniną wodoodporną. Nie przemaka, nie absorbuje wody, dlatego tkanina ta świetnie sprawdza się na ubrania takie jak kurtki, zwłaszcza przeciwdeszczowe czy zimowe, ponieważ stanowi też dobrą ochronę przed śniegiem;
- bardzo dobrze chroni przed wiatrem, chłodem;
- ma właściwości, które powstrzymują rozwijanie się na jego powierzchni bakterii i grzybów. W dodatku szybko schnie i dobrze odprowadza wilgoć. Z tego też względu nylon chętnie wykorzystywany jest do produkcji odzieży sportowej – podczas wysiłku pocimy się, przez co na powierzchni skóry tworzy się środowisko idealne dla bakterii. A materiał nylonowy skutecznie niweluje ryzyko namnażania się bakterii.
- nylon, inaczej poliamid, to włókno, które łatwo można zafarbować, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie tkaniny nylonowej w pięknych, różnorodnych kolory. W ofercie Key Fabrics znajduje się barw tej nieprzemakalnej tkaniny.
- nylon charakteryzuje się również dużą wytrzymałością na zniszczenia, rozciąganie, otarcia. Z tego względu z pewnością posłuży na długi czas, dlatego materiał ten chętnie wybierany jest na odzież roboczą, gdzie tkaniny często narażone są na niesprzyjające warunki;
- jest odporny na gniecenie;
- nylon jest bardzo lekkim, przyjemnym w dotyku materiałem;
- jest łatwy w pielęgnacji, bez problemów można go prać, szybko schnie;
Nylon – gdzie można zastosować tkaninę nylonową?
Nylon, inaczej poliamid, ma wiele zastosować, również w branży tekstylnej. Materiał nylonowy cieszy się dużą popularnością i wykorzystywany jest do produkcji:
- kurtek przeciwdeszczowych;
- kurtek zimowych;
- kurtek przejściowych;
- odzieży sportowej;
- bielizny;
- strojów kąpielowych;
- nieprzemakalnych płaszczy;
- odzieży roboczej;
Nylon – wady i zalety
Pomimo tego, że nylon to tkanina syntetyczna, ma bardzo dużo zalet:
- jest wydajna, wytrzymała;
- łatwa i tańsza w pozyskaniu, a co za tym idzie, jej cena jest niższa
- jest praktyczna, można z niej wykonać wiele rzeczy, począwszy od ubrań, po parasole;
- jest łatwo dostępna na rynku;
- wyróżnia się odpornością na ścieranie;
- materiał nylonowy łatwo prać, prasować i przetwarzać;
- jest to tkanina bardzo odporna na rozciąganie;
- nylon nie jest szkodliwy i toksyczny, nie zaszkodzi ciału ludzkiemu, dlatego bez obaw można nosić odzież wykonaną z nylonu;
- łatwo z niego uszyć ubranie – bez problemów można go formować, farbować, co jest bardzo wygodne dla projektantów;
- odporny na zniszczenia, w tym różnego rodzaju substancje rażące;
- wyróżnia się niską ceną;
Jednak nylon nie ma samych zalet, tylko również posiada wady, o których również należy wspomnieć, aby mieć pełną świadomość przed kupnem:
- tkanina nylonowa słabo wchłania wodę, dlatego nylon nie jest polecany na upalne dni. W lato lepszym wyborem będą naturalne tkaniny takie jak tkaniny bawełniane czy tkaniny lniane.
Jak prać tkaniny nylonowe?
Nylon to tkanina, która posiada wiele zalet. Wyróżnia się np. wytrzymałością na zniszczenia i na wysokie temperatury, nierozciągliwością. Czyni to nylon materiałem łatwym w pielęgnacji. Należy jednak pamiętać o kilku wskazówkach: tkaniny nylonowe należy prać w temperaturze od 40°C do 60°C, w zależności od tego, jak mocno są zabrudzone. Należy również zrezygnować ze zbyt mocnego wirowania, ponieważ może to skutkować pojawianiem się zagnieceń. Do prania nie należy dodawać wybielaczy. Polecamy używać programu do tkanin syntetycznych lub delikatnych i płynu do prania tkanin syntetycznych. Mokre ubranie zrobione z nylonu szybko schnie. Nie zaleca się wieszać go w intensywnym słońcu do wyschnięcia, zwłaszcza tych o intensywnym kolorze, aby pod jego wpływem kolory ubrań nie wyblakły.
Jak prasować tkaniny nylonowe?
Nylon gniecie się w bardzo niewielkim stopniu, jednak jeśli ktoś lubi mieć idealnie wyprasowane ubrania i zamierza prasować odzież wykonaną z nylonu, powinien przestrzegać odpowiedniej temperatury prasowania: między 60 a 90°C. W dodatku tkaniny nylonowe należy prasować zawsze na lewej stronie. Dla lepszej ochrony odzieży podczas prasowania można na niej położyć cienką, bawełnianą szmatkę, która ochroni odzież przed ewentualnym zniszczeniem.
Przeczytaj również: Jak uszyć sukienkę? Poradnik
Na podstawie 0opinii naszych klientów
Twoja opinia może być pierwsza.