Jedwab – jak dbać o ten wyjątkowy materiał?

kobieta pierze jedwab ręcznie

Masz dużo jedwabnych ubrań i zastanawiasz się, jak dbać o jedwab? Poniżej przeczytasz wskazówki dotyczące tego, jak prać, suszyć i prasować jedwab!

Spis treści:

1. Jedwab - właściwości

2. Jak wygląda jedwab?

3. Jak prać jedwab

4. Jakie są etapy prania jedwabiu 

5. Ręczne pranie jedwabiu

6. Pranie jedwabiu w pralce

7. Pranie jedwabiu na sucho

8. W jakiej temperaturze prać jedwab 

9. Jak suszyć jedwab

10. Jak prasować jedwab 
 

Jedwab – właściwości 

Jedwab to naturalne włókno pochodzenia zwierzęcego. Pozyskiwany jest z kokonu jedwabnika morwowego lub jedwabnika dębowego. Tkanina jedwabna wytwarzana jest z przędzy uzyskanej z włókna jedwabnego. Jedwab ma wiele zalet, dlatego nic dziwnego, że jest bardzo popularnym materiałem do szycia ubrań – zwłaszcza tych luksusowych. Wyróżnia się dużą wytrzymałością i miękkością, dzięki czemu jest bardzo komfortowy dla skóry. Jedwab ceniony jest również za swoją trwałość, połysk, delikatność, elegancki wygląd, właściwości antyalergiczne, odporność na wilgoć oraz właściwości termiczne – doskonale utrzymuje ciepło w zimie i chłodzi w lecie. Tkaniny z jedwabiu są bardzo luksusowe, nic więc dziwnego, że cieszą się dużą popularnością. Ubrania wykonane z jedwabiu to synonim szyku i elegancji. Co zrobić, by móc cieszyć się nimi jak najdłużej?

Jak wygląda jedwab? 

Tkanina jedwabna ma bardzo charakterystyczny wygląd, dlatego znacznie wyróżnia się spośród innych i łatwo ją rozpoznać. Włókna jedwabiu są cienkie i delikatne, co sprawia, że powierzchnia tkaniny jedwabnej jest gładka, lśniąca i delikatnie połyskliwa. Jedwab to cienki, lekki materiał. Z czego jest jedwab? Najbardziej luksusowe tkaniny jedwabne powstają z nici z kokonów jedwabników mulberry. Aby zachować piękny wygląd tkaniny jedwabnej, należy znać i stosować odpowiednie zasady pielęgnacji.

Jak prać jedwab

Jedwab jest delikatną tkaniną i wymaga odpowiedniej pielęgnacji, inaczej można doprowadzić do zniszczenia materiału. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, jak prać jedwab, aby go nie zniszczyć? Istnieje kilka dobrych praktyk, dzięki którym nasze ubrania wykonane z jedwabiu będą wzbudzać zachwyt i  posłużą nam przez długie lata! Musimy wiedzieć, że jedwab wymaga specjalnego traktowania. Polecamy przestrzegać kilku etapów prania jedwabiu, które opiszemy poniżej.

Jakie są etapy prania jedwabiu?

1) Sprawdź metkę na ubraniu

Niby coś oczywistego, ale warto to zrobić przed rozpoczęciem prania. Upewnimy się, czy ubranie wykonane jest z czystego jedwabiu, czy może z mieszanki włókien z zawartością tego materiału. Pozwoli to nam się upewnić, czy nasze praktyki dotyczące prania są właściwe.

2) Przygotuj specjalny detergent do prania jedwabiu

Warto kupić specjalny płyn przeznaczony do prania jedwabiu. Takie płyny są delikatne i sprawią, że włókna jedwabiu pozostaną miękkie. Jeśli nie mamy płynu do prania jedwabiu, można wybrać delikatny szampon do włosów, np. szampon dla dzieci czy niemowląt. Nie należy prać jedwabiu w zwykłych proszkach do prania, ponieważ mogą one wpłynąć na zniszczenie tkaniny, pozbawić ją koloru i blasku.

3) Wykonaj krótki test

Zastanawiasz się, czy na pewno możesz wyprać swoje ubranie jedwabne samodzielnie lub w pralce? Albo czy wybrany płyn do prania na pewno nie zniszczy odzieży? A może warto oddać ubranie do pralni chemicznej? Dla pewności możesz wykonać szybki test: namocz wacik wodą i niewielką ilością delikatnego płynu do prania jedwabiu. Przyłóż tak namoczony wacik do wewnętrznego szwu ubrania – jeśli wacik się zafarbuje, oznacza to, że lepiej oddać ubranie do pralni chemicznej. Po takim teście będziemy mieć pewność, czy wybrany płyn do prania i samodzielne pranie nie zniszczy naszej tkaniny jedwabnej.

4) Jak prać jedwab: ręcznie czy w pralce?

Tkaninę jedwabną najlepiej prać ręcznie, jednak nie zawsze mamy na to czas i możliwości. Wtedy również możemy wybrać pranie jedwabiu w pralce, ale należy wtedy przestrzegać kilku zasad.

a) ręczne pranie jedwabiu 

 • po namoczeniu jedwabiu w chłodnej wodzie, nanieś na odzież specjalny płyn do prania jedwabiu lub delikatny szampon do włosów;
 • delikatnie wetrzyj płyn (niewielką ilość), unikaj zbyt mocnego tarcia tkaniny;
 • pierz jedwab w letniej wodzie, najlepiej w ok. 20-30 stopniach. Jedwab w ciemniejszym kolorze pierz w chłodniejszej wodzie niż jedwab w jasnym kolorze;
 • podczas prania jedwabiu bardzo ostrożnie dociskaj tkaninę. Należy delikatnie się z nią obchodzić, bo mokry jedwab jest podatny na zniszczenia. Unikaj skręcania, tarcia i szorowania tkaniny jedwabnej;
 • po około 5 minutach wyciągnij praną tkaninę i opłucz ją pod zimną, czystą wodą. Najlepiej powtórzyć płukanie jedwabiu kilkukrotnie, co pozwoli na skuteczne spłukanie środków piorących. Jeśli do ostatniego płukania dodamy trochę soku z cytryny, sprawimy, że jedwab będzie miał piękny połysk;
 • delikatnie wyciśnij tkaninę z nadmiaru wody, połóż płasko na ręczniku i pozostaw do wyschnięcia;

b) pranie jedwabiu w pralce

Jeśli nie możemy wyprać tkaniny jedwabnej ręcznie, można prać ją w pralce, ale należy przy tym trzymać się zasad, które uchronią jedwab przed zniszczeniem:

 • Należy wybrać specjalny płyn do prania jedwabiu lub delikatnego szamponu dla dzieci;
 • wybierz tryb do prania tkanin delikatnych lub trybie „kołysanie” w pralkach z 6 Motion;
 • aby dodatkowo ochronić materiał przed zaciąganiem, należy włożyć jedwabne ubrania do specjalnego woreczka do prania;
 • sprawdź metkę na ubraniu, która podpowie, w jakiej temperaturze wyprać odzież. Należy pamiętać, że temperatura prania jedwabiu nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza;
 • staraj się unikać wirowania;
 • nie stosuj wybielaczy;
 • po zakończeniu prania połóż ubranie z jedwabiu płasko na ręczniku i pozostaw do wyschnięcia;

5) Pranie jedwabiu na sucho

Jeśli masz obawy przed praniem jedwabiu ręcznym lub w pralce, możesz zastosować pranie na sucho, czyli pranie chemiczne w specjalnej pralni. Jest to najbezpieczniejsza opcja prania jedwabiu, jeśli chcemy mieć 100% pewność, że nie zostanie on w żaden sposób zniszczony.

W jakiej temperaturze prać jedwab?

Temperatura wody, w której pierzemy tkaninę jedwabną nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza. Im ciemniejszy kolor tkaniny, tym woda powinna być chłodniejsza.

Jak suszyć jedwab

Po praniu należy delikatnie odcisnąć tkaninę jedwabną. Nie należy jej wykręcać, wirować, skręcać. Jak suszyć tkaniny jedwabne?:

a) na płasko, na ręczniku, pozostawiając do naturalnego wyschnięcia;

b) nie stosuj suszarki bębnowej;

c) unikaj rozwieszania ubrań jedwabnych na suszarce na pranie – mogą się rozciągnąć;

d) nie wieszaj tkaniny jedwabnej na słońcu, bo może zżółknąć i nabrać przebarwień;

e) uważaj, by podczas suszenia nie powstały zagniecenia na tkaninie, ponieważ później może być trudno je wyprasować;

Jak prasować jedwab?

Szczególną ostrożność należy zachować także podczas prasowania jedwabiu. Należy przestrzegać kilku wskazówek:

 • sprawdź metkę ubrania i informacje o prasowaniu, ponieważ niektóre ubrania wymagają prasowania parowego;
 • prasuj jedwab na lewą stronę, w niskiej temperaturze;
 • stosuj bawełnianą szmatkę ochronną;
 • nigdy nie prasuj jedwabiu na sucho. Należy stosować prasowanie z parą;
 • unikaj długiego trzymania żelazka w jednym miejscu, aby nie powstały przebarwienia i uszkodzenia;
 • podczas prasowania nie dociskaj zbyt mocno żelazka do tkaniny;

Przeczytaj także: Jak prać wełnę? Kompleksowy poradnik 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii